ŠO TJ Sokol Postoupky Dvořák bronzový ve Zlíně

Ve dnech 27. -31. října proběhl v kongresovém sále interhotelu Moskva ve Zlíně Přebor Moravy a Slezska žáků v šachu. Této významné šachové události, kterou vzal pod svou záštitu hejtman Zlínského kraje pan František Slavík, se celkem v pěti kategoriích zúčastnilo 187 dětí z 38 oddílů pěti moravských krajů včetně celého kraje Vysočina. Náš okres měl rekordní zastoupení v počtu 21 hráčů. Z toho bylo 16 ze Sokola Postoupky, tři ze Zborovic a dva ze Slavie Kroměříž. Pořadatelé zvládli bez větších potíží celou akci pod vedením ředitele ing. Rostislava Svobody z pořádajícího oddílu a hlavního rozhodčího Jaroslava Kořínka z Ostravy. Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol, tempem 1 hodina na 20 tahů a hodina na dohrávku.

V nejstarší kategorii do 16 let náš region velmi dobře reprezentoval Petr Dvořák (Sokol Postoupky), který získal 5 bodů a celkově skončil na 17. místě. Jeho konečné umístění neodpovídá jeho předvedené hře. Petr dokázal porazit druhého nasazeného Rakúse (Dolní Benešov) a velmi potrápit i celkového vítěze Krčála (Zlín), ale prohra v posledním kole ho nakonec odsunula ve vyrovnaném poli soupeřů až do druhé desítky. Ostatní naši hráči se v této nejsilnější kategorii spíše pohybovali v dolní polovině tabulky a konečné umístění tomu také odpovídá: 26. Michal Kostka (Slavia Kroměříž, 4, 5 bodu), 31. Pavel Hlaváček (4 body), 42. Petr Večeřa (3, 5 bodu) a 45. Jiří Doležal (všichni Sokol Postoupky, 3 body).

V kategorii do 14 let dosáhl svého životního úspěchu Martin Dvořák (Sokol Postoupky), když vybojoval zcela zaslouženě bronzovou medaili. Mnoho nesházelo a mohl si odvézt i titul přeborníka Moravy. Jedinou porážku utrpěl v souboji s Terezou Olšarovou (Orlová), která získal na konec stejně jako Martin 6, 5 bodu, ale na pomocné hodnocení jej předstihla. Přesto je to nejlepší umístění hráče našeho oddílu od vítězství Karla Malinovského před pěti roky. Martin si zároveň vybojoval postup na Mistrovství ČR, kde určitě nebude bez šancí na dobré umístění. Velmi dobře zahájil turnaj také Marek Machalík, když po třech kolech figuroval na 4 . místě. Poté však svou nezkušeností pomalu vyklízel pozice. I tak jeho zisk 4, 5 bodu a 21. místo je dobrý výsledek. Ostatní spíše sbírali zkušenosti a tomu odpovídalo i jejich umístění : 32. Luděk Indra, 34. Martin Slavík (oba 3, 5 bodu), 38. Michael Zawadski (3 body, všichni Sokol Postoupky) a 40. Martin Štencel (Slavia Kroměříž, 2, 5 bodu).

V kategorii do 12 let do poslední partie bojoval o postup Jan Ryšavý. Nakonec stejně jako loni skončil na 17. místě se ziskem 5 bodů. Potěšitelné je, že stejnou kategorii bude hrát ještě příští rok a tam nebude bez šancí na postup. Další dva zástupci nesplnili očekávání a zejména Roman Daněk mohl získat víc než 4 body a 38. místo. Jindřich Ryšavý nakonec vybojoval 3, 5 bodu a 42. místo.

V kategorii do 10 let to dlouho vypadalo, že se o postup poperou hned tři naši hráči. Prohrami v posledním kole, ale opět přišli o postupová místa. David Prachař (TJ Zborovice) nakonec obsadil výborné 9. místo se ziskem 5, 5 bodu. Jan Palášek v poslední partii 4 hodiny marně bojoval se svým soupeřem a nakonec obsadil 11. místo s 5 body. Velmi solidně měl turnaj rozehraný i Marco Salvadori (oba Sokol Postoupky). Nezvládl ovšem závěrečná kola a propadl se na 22. místo se 4 body. 23. místo obsadil Martin Kucián (Zborovice), jeden s nejmladších účastníků turnaje a 26. místo vybojoval Jan Vybíral (Sokol Postoupky) se ziskem 3, 5 bodu.

Kategorie dívek se hrála dohromady a poté byly vyhlášeny jednotlivé kategorie zvlášť. Eva Dunglová obsadila do 16 let 4. místo. Ještě lepšího umístění dosáhla Martina Kuciánová, která v kategorii do 10 let vybojoval dokonce stříbrnou medaili.

Celkově byli nejúspěšnější hráči Frýdku- Místku před domácím Zlínem a Boršicemi. Tituli získali :Michal Krčál (Zlín), Matěj Konštacký, Jakub Rabatin (oba Frýdek- Místek) Dominik Pfeffer (Boršice) a Jiřina Hladká (Sokol Vranovice).

Věříme, že ještě lepších výsledků dosáhnou hráči našeho regionu v příštím roce, kdy se Přebor Moravy a Slezska uskuteční v Kroměříži.