ŠO TJ Sokol Postoupky Mistrovství ČR v šachu poprvé v Kroměříži

výsledky + soubor pro S-M

O víkendu 17.–19. června 2005 zažila Kroměříž velkou šachovou událost. Poprvé se totiž na území města konalo mistrovství ČR v šachu. Konkrétně se jednalo o Mistrovství družstev mladších žáků. Pořadatelem byl šachový oddíl TJ Sokol Postoupky. Hlavním rozhodčím byl předseda KM ŠSČR pan mgr. Miroslav Hurta.
Turnaj proběhl v reprezentativním prostředí společenského sálu SOŠ a SOU na Pavlákové ulici. Zúčastnilo se ho 28 nejlepších družstev z celé republiky. Celkem to činilo 194 dětí a dalších 60 dospělého doprovodu. Mistrovství se hrálo švýcarským systémem na 9 kol, hracím tempem 40 minut na partii se zápisem.

Ze Zlínského kraje se zúčastnilo celkem 5 družstev. Z okresu Kroměříž to bylo pouze družstvo pořádajícího oddílu TJ Sokol Postoupky. Nastoupilo v této sestavě: Marek Rafaja (4 body/9 partií), Roman Daněk (0/2), Jan Ryšavý (4/9), Aneta Tomečková (3/9), Jindřich Ryšavý (4,5/9), Marek Pšenica (0/2), Jan Palášek (8,5/9), Marco Salvadori (3/3) a Josef Indra (1/2) a rozhodně ostudu neudělalo. Nejprve v pátečním 1. kole nešťastně remizovali se Starým Městem "B" 3:3. Stejného výsledku dosáhli i proti Frýdku- Místku "C". I ve třetím kole opět jen remizovali s Frýdkem- Místkem "D". Ve 4. kole se poprvé radovali z vítězství, když porazili Ústí nad Labem 4:2. Poté opět remizovali se silným Libercem"A". Až v šestém kole dost nešťastně prohráli 2,5:3,5 s překvapením turnaje z Teplic. Sobotní část pak zakončili vítězstvím 4:2 nad Údlicemi. V neděli ráno na ně čekal souboj s několikanásobnými přeborníky z Rychnova nad Kněžnou. Tento zápas zvládli na výbornou, když vyhráli 4,5:1,5. Tím se dostali až k přímému souboji o medaile s "A" družstvem Starého Města. Zde se přece jen projevila síla favorizovaného soupeře. Výsledkem byla prohra 1:5 a konečné 12. místo našeho družstva. I přesto lze vyslovit jen obdiv s jakou vytrvalostí a nadšením celé družstvo bojovalo o co nejlepší výsledek. Nad všemi ovšem vyčnívá výkon Jana Paláška, který v turnaji ztratil jen půl bodu a celkově zvítězil na 5. šachovnici. Tím dosáhl mimořádného úspěchu a potvrdil,že patří mezi nejlepší hráče v republice ve své věkové kategorii.

Celkovým vítězem se stalo po zásluze družstvo Frýdku- Místku "A" před Starým Městem "A" a Frýdkem- Místkem "B". Všechna družstva dostala upomínku na start v Kroměříži a ti nejlepší medaile, poháry, plakety a další věcné ceny.
Slavnostního zakončení se mimo jiné také zúčastnila vedoucí odboru sportu Sokolské župy Hanácké paní Zdena Seidlová.
Tímto si dovolují pořadatelé poděkovat všem partnerům a sponzorům, kteří se na této výjimečné sportovní události podíleli.