ŠO TJ Sokol Postoupky 100 let českého šachu

V neděli 18. září proběhla v Praze na Slovanském ostrově v paláci Žofín mimořádná, nejen šachová, událost. U příležitosti 100 let organizovaného šachu v Českých zemích se uskutečnil Galavečer s vyhlášením nejlepších českých šachistů století. Galavečeru předcházelo Mistrovství ČR v bleskovém šachu mužů za účasti nejlepších současných šachistů. Zároveň probíhal doprovodný turnaj žáků do 16 let.
V obou turnajích měl náš okres své zastoupení. V mužích to byl krajský přeborník Josef Mudrák ze Slavie Kroměříž. V žácích reprezentovali Zlínský kraj bratři Petr a Martin Dvořákovi. Oba turnaje se hrály nejprve švýcarským způsobem na 13 kol a poté pro čtyři nejlepší následovalo play off. Josef Mudrák skončil se 6 body na 30. místě ze 42 hráčů. Vítězem se stal obhájce titulu teprve dvacetiletý první hráč českého žebříčku David Navara (Mahrla Praha). Ten ve finále porazil Miloše Jírovského (Sokol Kolín). Třetí skončil Tomáš Polák z Brna. Mezi žáky získal Martin Dvořák 7 bodů a obsadil 25. místo a Petr Dvořák 6 bodů a 39. místo z 58 hráčů. Překvapivou vítězkou se stala Kateřina Němcová (OAZA Praha) před Jiřím Kočiščákem (Frýdek- Místek) a Janem Krejčím (Tatran Litovel).
Vyhlášení výsledků těchto turnajů bylo součástí galavečera, kterého se zúčastnily významné osobnosti nejen šachového, sportovního,ale i společenského života. Kromě nepostradatelných předsedy šachového svazu ČR ing. Petra Herejka a prezidenta šachového svazu ČR Igora Němce to byli předseda ČOV Milan Jirásek, předseda ČSTV pan Srb, vedoucí redakce sportu ČT Ota Černý i syn pana prezidenta Václav Klaus mladší. Mimořádný význam akce přišel osobně podpořit i předseda vlády pan Jiří Paroubek. Celý večer s grácií moderovala Klára Doleželová, která nadchla především Vladimíra Opluštila.
Kromě výsledků bleskového turnaje a slavnostního vyhlášení vítěze letošní Extraligy družstev Bausetu Pardubice bylo hlavní částí vyhlášení výsledků ankety o nejlepšího hráče století. V ženské kategorii s přehledem zvítězila několikanásobná meziválečná mistryně světa Věra Menčíková. V mužské kategorii byl podle očekávání vyhlášen velmistr Richard Réti. Na druhém místě si cenu osobně převzal Vlastimil Hort trvale žijící v Německu. Třetí skončila další legenda velmistr Oldřich Duras.