ŠO TJ Sokol Postoupky Postoupky mistry Moravy

Velmi početná byla výprava našeho šachového oddílu na Přeboru Moravy a Slezska v Rosicích u Brna. Mezi rekordním počtem 218 hráčů se zúčastnilo 15 hráčů šachového oddílu TJ Sokol Postoupky.

Měli jsme několik medailových želízek a i další hráči se měli pokusit vybojovat nějaké to postupové místečko na MČR. Ta největší hvězda našeho výběru - Martin Dvořák, startoval v nejsilněji obsazené kategorii do 16 let a obhajoval bronz z loňského mistrovství z Kroměříže. Tentokrát měl vynikající start do soutěže a po 4. kole se ziskem 3,5 bodu se pohyboval na prvních šachovnicích. Mimochodem ty první čtyři byly digitální, takže příznivci mohli sledovat Martinovo počínání v reálném čase na internetu. Po zaváhání s Miturou (Frýdek-Místek) se dostal hned zpět. Ovšem přímo tragicky skončila jeho partie se Suchánkem (Dolní Benešov), kdy rozmašírovanému soupeři daroval věž a prohrál jasně vyhranou partii. Na poslední dvě kola ho čekaly dvě těžké soupeřky a pokud chtěl postoupit na MČR, tak musel obě partie zvítězit. Nejprve sice porazil Ivu Čuprovou, ale se Šárkou Valešovou poněkud přeťal strunu a prohrál. Konečné desáté místo znamená, že se po dvou letech musí MČR obejít bez něho.
Další naši borci střídali silnější okamžiky se slabšími, takže nakonec získali svorně 4,5 bodu v pořadí 24. Luděk Indra, 25. Marek Machalík a 27. Jiří Šantora. Ten prokázal kromobyčejnou odvahu, když hned ve druhém kole odmítl nabízenou remízu od pátého nasazeného Karla Mitury, který na konec skončil na čtvrtém místě. Bohužel však Jirka partii prohrál a na svůj dobrý výkon už v celém turnaji nenavázal.

V kategorii do 14 let jsme si takové šance nedělali. Výborný začátek měli ovšem hned dva naši hráči Jan Ryšavý a Marek Rafaja, obě své první partie vyhráli. Pak však Marek zapsal čtyři nuly po sobě a až v posledních třech kolech se propracoval k celkem lichotivým 5 bodům a 25 příčce. Honza Ryšavý sice také vypadl z přímého boje o postup, ale drtivým finišem nakonec skončil na výborném 12. místě s 5,5 body. Jindra Ryšavý odehrál docela dobrý turnaj. Ovšem nevyšel mu hlavně začátek, když první dvě kola prohrál. Poté se v celku chytil a získal celkem 4 body a 33. místo.

Nejsilnější zastoupení jsme měli v kategorii do 12 let. Šest našich borců dělalo velký rozruch, ale spíše mimo šachovnici. Bohužel většina nepochopila, že se musí hrát pomalu, a tak výsledky byly nevalné. Většina z nich ovšem bude hrát tuto kategorii ještě za rok, jejich šance tudíž budou větší. Největší naše želízko v ohni Jan Palášek zklamal hned ve druhém a třetím kole, když podlehl slabším soupeřům a pak už zbyla jen teoretická šance na to, že se dostane do sedmičky postupujících. Tím, že začal z velmi zadních pozic vyhnul se prakticky silnějším hráčům. A proto mohl být docela spokojen s losem 8. kola, ve kterém se utkal s Karlíkem (Vsetín). Remíza ovšem byla málo. A tak zřejmě i vítězství v posledním kole, by mu nepomohlo. Velmi rychlá remíza s Prachařem (Zborovice), však utnula všechny byť teoretické propočty. Nakonec z toho bylo 15. místo se ziskem 5,5 bodu. Ve svém ročníku byl dokonce druhý nejlepší. Z dalších hráčů se trochu v průběhu turnaje vzpamatoval Josef Indra, který získal 4 body a 41. místo a Marco Salvadori také se 4 body obsadil 38. místo. Marco se připravil o lepší umístění svou pověstnou chybou - braní remízy ve vyhrané pozici. Pavel Večeřa získal 3,5 bodu 46. místo, Michael Richter 3 body a 48. místo a Jan Vybíral 2,5 bodu a 54. místo.

Největší radost nám tedy udělala Aneta Tomečková, která vybojovala 6 bodů a bronzovou medaili v kategorii dívek do 14 let. I když ke zlatu měla opravdu blízko.

Účast Petra Večeři v doprovodném FIDE turnaji byla překvapením pro mnoho odborníků. A Petr nezklamal a ze 14 účastníků skončil poslední. Přesto favoritům zatápěl, zejména dívčí části, takže i vybojované čtyři remízy jsou docela cenné.

No a v čem jsou Postoupky tedy mistry? No přece ve floorbale. V doprovodném turnaji se mezi devíti družstvy prosadily oba naše týmy. Béčko v sestavě Jirka Šantora, Jan Ryšavý, Jindřich Ryšavý, Jan Palášek, Marek Rafaja, Josef Indra a Michael Richter, zvítězilo v boji o třetí místo na trestná střílení. A náš super tým ve složení Petr Večeřa, Martin Dvořák, Luděk Indra a Marek Machalík, doplněný o hostující brankářku Aničku Bálkovou z Poštovné, své soupeře všechny převálcoval a celý turnaj vyhrál. A za to pak získal sladkou odměnu v podobě dortu. Aspoň něco.