ŠO TJ Sokol Postoupky MČR do 8 let v Mostu

Premiérově se uskutečnilo ve dnech 5. až 6. dubna Mistrovství ČR v šachu v kategorii do 8 let v Mostu. Turnaje se zúčastnilo celkem 71 dětí ze tří zemí. Kromě domácích to byli i zástupci Německa a Polska. A nakonec to byli právě zástupci této země, kteří si odvezli poháry za celkové vítězství v chlapecké i dívčí kategorii. Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol, tempem 30 minut na partii.
Mistrovství se také zúčastnila minivýprava šachového oddílu TJ Sokol Postoupky. Nejmladší člen oddílu šestiletý David Opluštil i přes svůj věk patřil k širší skupině favoritů. Byl nasazený jako číslo patnáct a tak v prvním kole měl docela příjemnou soupeřku Maryam Koucha (Sokol Klatovy) a dokázal zvítězit. Ve druhém kole narazil na jednoho z domácích hráčů Jana Vykouka. I přesto, že v partii měl David o věž více, partii prohrál. V kole třetím mu los přisoudil další dívku Blanku Brunovou (Sokol Planá). A opět mu k vítězství nestačila ani výhoda věže na víc. Soupeřka, která nakonec vybojovala titul přebornice ČR, totiž v prohrané pozici dokázala dát mat. Po tomto katastrofálním začátku turnaje se David vzchopil a s přehledem zvítězil nad Lukášem Holým (Sokol Klatovy) a Jiřím Jírkem (Spartak Ústí nad Labem). V posledním sobotním kole se střetnul s Antonínem Plškem (BŠŠ Frýdek-Místek). I zde měl lepší pozici, ale hrubou chybou v koncovce přišel o další důležitý bod. Po prvním dnu tak z toho byla až 44. příčka. To, že se David nevzdává a bojuje až do konce, potvrdil ovšem druhý den. Své soupeře přestal šetřit a byla z toho tři vítězství. Nejprve porazil Matěje Slavíka (Sokol Planá), poté Jakuba Reinera (DDM Most) a v posledním kole Michala Jelínka (OAZA Praha). Nakonec tedy vybojoval výborných šest bodů. Protože měl málo pomocných bodů kvůli špatnému začátku, obsadil celkové 16. místo. V mistrovství ČR pak místo 14., což je jistě velmi pěkný výsledek. Navíc se může David zúčastnit této věkové kategorie ještě příští rok a své postavení ještě výrazně vylepšit. Ve svém ročníku byl totiž čtvrtý nejlepší. Za náš Zlínský kraj dosáhl vynikajícího výsledku František Mrkús, když vybojoval bronzovou medaili.
Výsledky: 1. Grela (POL) , 2. Kadlec (Most) oba 8 bodů, 3. M. Půlpán (Chrudim) 7,5b 4. Mrkús (Staré Město) 7 b….16. Opluštil (Postoupky) 6b.
Dívky: 1. Dwilewicz (POL) 6,5 b, 2. Choremska (POL) 5,5b,3. Brunová (Planá) 5 b.