ŠO TJ Sokol Postoupky Mistři republiky z Postoupek

» MČR st. žáků na Chess-Results.com

» Turnaj dvojic nejmladšího žactva na Chess-Results.com

O posledním květnovém víkendu se konal již 47. ročník Zaječic – tradičního mládežnického turnaje pořádaného na Sečské přehradě. Jeho součástí byly dva mistrovské turnaje. Jedním bylo Mistrovství ČR šestičlenných družstev starších žáků a druhým MČR dvojic do 10 let. V obou soutěžích měl náš oddíl TJ Sokol Postoupky své zastoupení.

V kategorii starších žáků nás reprezentovala šestice Jan Palášek (4), Jan Ryšavý (6), Martin Stachoň (7,5), Josef Indra (3,5), Milan Ladický (5) a Julie Šimčáková (2,5). Postoupky byly ze 44 startujících družstev z ČR a Slovenska nasazeny jako 13. V prvním kole porazily České Budějovice 4:2. V kole druhém nestačili na silný celek z Bratislavy a podlehly 1:5. V třetím kole si naši spravili chuť na Táboru, kterému uštědřili porážku 5,5:0,5. Čtvrté kolo přineslo smolnou porážku s Bedřichovem 2,5:3,5. V kole pátém naopak zvítězili nad Havlíčkovým Brodem 4,5:1,5 a sérii utkání s celky z Vysočiny uzavřeli vítězstvím nad Náměští nad Oslavou 4:2. To znamenalo po prvním dnu výborné 8. místo a šanci na vylepšení nejlepšího výsledku (11. místa) z loňského roku. V kole sedmém nás ovšem zaskočili soupeři z Kladna a byla z toho jen šťastná remíza 3:3. V předposledním kole nás čekal silný celek z Pardubic, který nás porazil vysoko 1:5. V posledním kole pak byla velká šance skončit v první desítce, protože nám los přisoudil velmi přijatelného soupeře z Ústí nad Orlicí. Bohužel náš nejzkušenější hráč Jan Ryšavý svou zbytečnou prohrou na čas přispěl k remíze 3:3 a celkovému pádu v pořadí na 17. místo (16. v MČR). I přesto celek se třemi nováčky v sestavě dokázal navázat na umístění našich družstev z předchozích ročníků.

V kategorii dvojic do 10 let jsme letos měli zastoupení v dvojici David Opluštil a Filip Zavadil. Oba hoši již tuto soutěž hráli, ale tentokrát se sešli poprvé společně ve dvojici. Před soutěží jsme do nich vkládali nemalé naděje. Ovšem v tomto věku je dětská dušička nevyzpytatelná a tak jsme z napětím očekávali jak se hoši poperou se startovním polem 35 dvojic z ČR a Polska. Začátek turnaje nezastihl v dobré pohodě především Davida, který hned svou první partii prohrál a tak v prvním kole Postoupky jen remizovaly s Ústím nad Orlicí 1:1. V druhém kole se podařilo se štěstím porazit Třinec 1,5:0,5. V kole třetím opět zaváhal David a byla z toho jen remíza 1:1 s Táborem. V kole čtvrtém se konečně podařilo naplno zabodovat a zvítězit 2:0 nad Pardubicemi „B“. V pátém kole si vybral slabší chvilku Filip a tak z toho byla další remíza 1:1, tentokrát s Libercem. V posledním kole prvního hracího dne pak hoši zvítězili nad ŠK Českými Budějovicemi 2:0 a dostali se tak na průběžnou třetí příčku. Druhý den již nenechali nikoho na pochybách o tom, že jsou v turnaji nejlepší a všechny své soupeře porazili 2:0. Postupně to „odnesli“ QCC České Budějovice, ŠK Most a Sokol Zdice. Sokol Postoupky tak dosáhl díky jeho nejmladším členům dalšího výrazného úspěchu. Filip Zavadil získal celkem 7,5 bodu, což byl nejlepší výsledek na 2. šachovnici a David Opluštil 7 bodů, což znamenalo třetí místo na 1. šachovnici. Celkově tak zvítězili se ziskem 14,5 bodu před Ústím nad Labem (13) a ŠK Tábor (12,5).