ŠO TJ Sokol Postoupky Krajský přebor družstev mladších žáků

Již tradičně v Napajedlech proběhl KP družstev mladších žáků. Stejně jako v předchozích letech patřilo naše A-družstvo k favoritům na titul. Ovšem ani letos se nepovedlo tento turnaj vyhrát. Po loňském 2. místě ovšem přišel největší propadák – až 8. místo ze 13 družstev. B-družstvo přitom skončilo na velmi pěkném 5. místě.

Již před turnajem nastal problém v tom, že máme velmi vyrovnané šachisty a bylo proto těžké vybrat hráče pro A-družstvo. Nakonec zvítězila sestava: Jan Palášek (4,5/6), Marco Salvadori (3,5/6), Michael Richter (4/6), Lenka Slabá (2/6), Pavel Večeřa (4/6) a Filip Zavadil (4/6).
V 1. kole šlo vše podle předpokladů – 6:0 s domácími Napajedly. Ale již ve druhém kole přišlo nečekané zaváhání se Zborovicemi – 3:3. Vrcholem všeho pak byla porážka se Slavií Kroměříž 2:4, která vzala naděje na přímý postup. V kole čtvrtém pak přišlo vítězství nad Boršicemi „B“ 6:0. To bylo však vše. V kole pátém prohráli naši svěřenci s vedoucím Starým Městem „B“, když absolutně zklamaly dosud výborně hrající zadní šachovnice. Ten samý případ bylo šesté kolo s Kunovicemi, kdy opět přišla porážka 2,5:3,5. K poslednímu sedmému kolu pak naše A-družstvo ani nenastoupilo, jelikož vyhrálo kontumačně. Konečné osmé místo je obrovským zklamáním.

B-družstvo ve složení Dominik Vybíral (2/7), Josef Indra (4/7), Patrik Janoštík (2,5/7), Milan Ladický (4/7), Jan Netušil (6/7) a Erika Náplavová (4,5/7), složené z úplných začátečníků (kromě Pepy Indry), příjemně překvapilo. Hned v prvním kole naznačilo své možnosti v zápase se Slavií Kroměříž. Nejtěsnější porážka 2,5:3,5 vzhledem k průběhu utkání dost mrzela. Ve druhém kole porazili Spartak Hluk 4:2. V kole třetím stejným rozdílem zvítězili nad Napajedly a poprvé se v turnaji dostali před naše A-družstvo. Pak je v rozletu přibrzdila porážka od Kunovic 1,5:4,5. Přesto v dalším kole rozdrtili Zlín 5:1. V šestém kole pak nestačili na jíž jasného vítěze Staré Město „B“ – 1:5. Sympatický výkon celého družstva pak hráči korunovali vítězstvím v posledním kole 5:1 nad Spartakem Hulín.

Nakonec největší spokojenost můžeme mít z hráčů, které jsme zapůjčili na hostování. Především Miroslav Rakušan na 6. šachovnici vévodil, když získal 6 bodů v dresu Osvětiman. Velmi dobře si také vedl pětiletý David Opluštil, který také na 6. šachovnici získal 3 body pro družstvo Starého Města „C“.
Skvělého individuálního výsledku také dosáhl Jan Palášek, když byl třetí na 1. šachovnici, ale především Jan Netušil, který skončil na 2. místě na 5. šachovnici.

Závěrem lze říci, že o budoucnost v této věkové kategorii nemusíme mít strach, jelikož drtivá většina žáků může hrát tuto soutěž ještě v příštím roce. Je jen velká škoda, že se nepodařilo dát dohromady takovou sestavu, která by vybojovala postup na MČR jako v předchozích letech.