ŠO TJ Sokol Postoupky Mistrovství ČR v rapid šachu mládeže

O víkendu 21.-22. září proběhlo letošní Mistrovství České republiky v rapid šachu v Josefově u Jaroměře. Zúčastnila se ho také minivýprava Sokola Postoupky. Účast si v náročné krajské kvalifikaci vybojoval v kategorii H14 Jan Ryšavý a v kategorii H12 Jan Palášek. Pro něj to bylo již třetí mistrovství v řadě. Pro Ryšavého to byla premiéra na této vrcholné akci. A možná právě proto mu celý turnaj nevyšel. I když byl devátý nasazený z 34 účastníků své kategorie, tak získal pouhých 2,5 bodu z devíti partií a skončil hluboko v poli poražených.

Jan Palášek patřil k širšímu okruhu favoritů. V prvním kole porazil Vojtěcha Vaníčka (RMSK Nový Bydžov), ale již v druhém kole přišla nečekaná porážka s Patrikem Gnidou (Řetězárna Česká Ves). I přes tento nezdar se dokázal Honza velmi rychle vzpamatovat a následujícími výhrami s Martinem Žolnerčíkem (Sokol Vyšehrad), Jiřím Musilem (LOKO Brno) a Vítem Kapounem (Jiskra Ústí nad Orlicí) se rázem ocitl na špici startovního pole v boji o medaile. Nyní na něj ovšem čekali již samí favorité. V šestém kole se utkal s konečným vítězem celého mistrovství Jakubem Hamanem (ŠK Kladno) a dokázal s ním remizovat. V dalším kole se Honza utkal s celkově pátým Jakuben Langnerem (BŠŠ Frýdek-Místek) a opět získal půl bodu. Do posledních dvou kol nastupoval stále s velkou šancí na umístění na stupních vítězů. Soupeři ovšem byli proti a Honza nejprve prohrál s Rudolfem Zezulou (TJ Náměšť nad Oslavou) a v posledním kole s Filipem Třešnákem (TJ Krásná Lípa). Nakonec z toho bylo i tak výborné desáté místo. Navíc si Palášek vybojoval přímý postup na MČR v rapid šachu i pro příští rok.