ŠO TJ Sokol Postoupky MČR družstev starších žáků

V Seči u Chrudimi proběhl již 45. ročník šachových Zaječic, jejichž součástí je předvším Mistrovství ČR družstev starších žáků a MČR dvojic mladších žáků. I letos se těchto významných turnajů zúčastnila početná výprava Sokola Postoupky.

V hlavní soutěži družstev starších žáků startovalo rekordních 50 družstev z ČR, Slovenska a Polska. Postoupky zde byly zastoupeny jedním družstvem. Oproti loňskému roku došlo v sestavě k velké generační výměně. Navíc ještě bylo družstvo oslabeno o nemocného Marka Rafaju. Proto se od našeho týmu nečekalo, že by mohl napodobit loňské velmi dobré 14. místo. V 1. kole jsme hráli s domácími Zaječicemi a vítězství 6:0 ukázalo, že i letošní družstvo nemusí být do počtu. Ovšem hned v druhém kole přišlo rychlé vystřízlivění. Favorizovanému Liberci jsme podlehli 0,5:5,5. Ve třetím kole jsme pro změnu porazili ŠK Líně "A" 5:1. V kole čtvrtém nás čekal letošní vítěz dorostenecké extraligy ze Sokola Klatovy. V napínavém souboji jsme podlehli jen 2:4. V dalším kole přišla opět výhra s Poličkou 4:2 a v kole šestém se nám podařilo porazit jednoznačně 4,5:1,5 UKS Gigant Wroclaw. Velmi nešťastné utkání pak sehrály Postoupky v kole sedmém, kdy velmi krutě podlehli družstvu Biomedica Říčany "A" 2:4. Všechny partie se přitom rozhodovaly až ve velké časové tísni a šťastnější tentokrát byly Říčany. Zato v předposledním kole nebylo co řešit. Boršice nám daly co proto a zaslouženě jsme prohráli 1:5. V posledním kole jsme narazili na snadnějšího soupeře a Tatran Poštovnou jsme rozdrtili 5,5:0,5 a v celkovém hodnocení jsme poskočili a výborné 13. místo, což je zároveň nejlepší náš výsledek v celé historii tohoto turnaje. O tento výrazný úspěch se zasloužilo družstvo ve složení Jan Palášek (5 bodů), Jindřich Ryšavý (3), Michael Richter (3,5), Jan Ryšavý (6,5), Aneta Tomečková (6) a Marco Salvadori (7,5). Výborného individuálního výsledku dosáhl na 6. šachovnici právě Marco Salvadori, když pouze jednou prohrál a jednou remizoval. Jinak své soupeře všechny porazil a měl největší zásluhu a úspěchu celého družstva.

V turnaji dvojic do 10 let jsme měli na startu dvě družstva. Všichni čtyři byli nováčky na této soutěži a přijeli především sbírat zkušenosti. V konkurenci 38 týmů z ČR a Polska to nikdo neměl jednoduché. Družstvo označené jako Postoupky "A" ve složení Filip Zavadil (4 body) a Milan Ladický (5) skončilo na výborném 18. místě. O vyrovnanosti celého turnaje svědčí i to, že pokud by vyhráli v posledním kole nad Bedřichovem najednou by se vyšvihli na 5. místo. Postoupky "B" získaly o pouhý bod méně a skončily ve složení Julie Šimčáková (5) a David Opluštil (3) na 27. místě. Naše mladé naděje se během turnaje určitě neztratili a o lepší umístění je připravala především nezkušenost. Vyzvednou by se měla především výborná hra Julči Šimčákové, která své soupeře dost výrazně přehrávala.