ŠO TJ Sokol Postoupky Projekt Šachy hra královská

V rámci druhého ročníku projektu „Šachy hra královská“ již proběhla řada akcí a ještě nás některé čekají. Po červnovém turnaji na Šipce „O krále a královnu šachových špuntů“ a po nedávno skončené Okresní žákovské lize probíhaly také šachové přebory na jednotlivých školách. Letos se zapojil zhruba stejný počet škol jako v loňském roce a účast 128 dětí určitě není špatná. Na tyto přebory pak navázalo právě skončené Okresní kolo Přeboru škol čtyřčlenných týmů, kde se zúčastnilo 100 dětí z 24 školních družstev. První tři družstva ve všech věkových kategoriích si pak vybojovala postup do Krajského kola, které také proběhne v lednu příštího roku v Kroměříži. Připomeňme si nyní výsledky na jednotlivých školách.

Církevní ZŠ Kroměříž
22. října proběhl na Církevní ZŠ v Kroměříži šachový přebor školy. Ve dvou věkových kategoriích celkem startovalo 38 chlapců a děvčat. Hrálo švýcarským systémem na 7 kol, tempem 10 minut na partii. V kategorii 1. stupně byl podle očekávání jednoznačně nejlepší Josef Kvapilík (4.třída) se ziskem 5 bodů. Na druhém místě skončil Josef Pavlík (5.třída) před třetím Tomášem Dvořákem (4.třída, oba 5 bodů). Nejlepší dívkou byla Martina Řezníčková (3.třída), která vybojovala 4 body a celkové šesté místo. Na výborném 9. místě se ziskem 3,5 bodu skončil nejmladší hráč turnaje Jakub Zavřel (1.třída).
Kategorie 2. stupně byla velmi vyrovnaná a do poslední partie nebylo o vítězi jasno. Nakonec velmi nečekaně zvítězil žák šesté třídy Marek Pšenica se ziskem 6 bodů. Na druhém místě skončil Jakub Pořízek (7.třída) s 5,5 body. Třetí skončila Marie Dvořáková (8. třída) s 5 body.

Gymnázium Kroměříž
9. listopadu proběhl na reálném gymnáziu v Kroměříži šachový přebor nižšího stupně za účasti 25 hráčů. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol. Na čele se seřadila pětice největších favoritů v pořadí: Jan Ryšavý (2.třída, 6 bodů), Martin Stachoň (2.třída, 5,5 bodů), Jindřich Ryšavý (3. třída, 5 bodů), Jan Palášek (1. třída) a Marco Salvadori (2.třída, oba 4,5 bodu).

ZŠ Oskol Kroměříž
16. listopadu proběhl na ZŠ Oskol v Kroměříži šachový přebor školy. Ve dvou věkových kategoriích celkem startovalo 36 chlapců a děvčat. Hrálo švýcarským systémem na 7 kol, tempem 10 minut na partii. V kategorii 1. stupně jednoznačně zvítězil Jan Netušil (5.B) se ziskem 7 bodů. Na druhém místě skončil Zdeněk Tělupil (5.B, 5 bodů), před třetím Ondřejem Kovářem (5.A, 4,5 bodů). Nejlepší dívkou byla Tereza Pospíšilová (4.B), která vybojovala 2,5 bodu a celkové 13. místo.
V kategorii 2. stupně zvítězil jasný favorit a obhájce loňského vítězství Zdeněk Kroupa (8.C, 7 bodů). Na druhém místě skončil Stanislav Patrman (8.C, 6bodů). Na třetím místě skončil Jakub Panzar (9.B) s 5 body.

ZŠ U Sýpek Kroměříž
23. listopadu proběhl na ZŠ U Sýpek v Kroměříži šachový přebor školy. Ve dvou věkových kategoriích celkem startovalo 34 chlapců a děvčat. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol, tempem 10 minut na partii. V kategorii 1. stupně obhájila své loňské vítězství Julie Šimčáková (3. třída). Na druhém místě skončil Filip Králíček (4.B, oba 6 bodů), před třetím Karlem Simonem (4.A, 5 bodů). Druhou nejlepší dívkou byla Veronika Mertová (5, 4 body) a třetí skončila Denisa Kubíková (3, 2 body). Nejmladším účastníkem byl žák 1. třídy Marek Schilling, který vybojoval 2,5 bodu.
Velmi vyrovnaná byla také kategorie 2. stupně. Až vítězstvím v posledním kole se na první místo probojoval Roman Kulina (6. třída). Stejně bodů jako vítěz získali také druhý Jaromír Gerla (8.B) a třetí Jan Jancura (9.B). Nejlepší dívkou byla celkově pátá Anna Vaculíková (8.B) se ziskem 4,5 bodu.

ZŠ Zborovice
30. listopadu proběhl na ZŠ ve Zborovicích školní turnaj v šachu. Kvůli velké nemocnosti se turnaje zúčastnilo pouze 5 dětí. Hrálo se systémem každý s každým. Vítězem se stal Martin Kucián (4,5 bodu), před svou sestrou Martinou (4 body) a Michalem Scheichenostem ( 3 body).

Dá se směle konstatovat, že výše zmíněný projekt již dávno potvrdil svou života schopnost a plní ten základní cíl, pro který vznikl. A to je přivést k šachové (královské) hře co největší počet dětí školního věku.