ŠO TJ Sokol Postoupky Turnaj šachových nadějí ve Frýdku-Místku

Od 5. do 9. dubna proběhl v Národním domě ve Frýdku-Místku již 28. ročník Mezinárodnío turnaje šachových nadějí. Letošního ročníku se v pěti turnajích zúčastnilo celkem 222 dětí z 9 států celého světa. Kromě domácích hráčů to byli reprezentanti Slovenska, Polska, Litvy, Ruska, Běloruska, Chorvatska, Anglie a Hongkongu.

Letos se tohoto významného klání zúčastnila i výprava mladých šachistů Sokola Postoupky.
Nejpočetnější zastoupení jsme měli v kategorii chlapců do 12 let. Nejlépe si z této čtveřice vedl Marco Salvadori (5 bodů), který obsadil celkové 18. místo. Dokázal přitom porazit daleko silnější hráče, především ze Slovenska. Vzhledem k tomu, že několik slibně rozehraných partií pouze remizoval, mohl být jeho konečný výsledek ještě lepší. Ostatní hráči střídali lepší okamžiky se slabšími. Nakonec obsadil 31. místo Pavel Večeřa (4 body), 36. Michael Richter (3,5 bodu) a 41. místo Jan Vybíral (2,5 bodu).
výsledky

V kategorii dívek si výborně vedla s mezinárodní konkurencí Aneta Tomečková. V prvním kole zdolala Reginu Timerbaeva (RUS, Tjumeň). Ve druhém kole dokázala remizovat s druhou nasazenou Chorvatkou Barbarou Rački (CRO, Goranica). Ve třetím kole nestačila na šestou nasazenou, Slovenku Zuzanu Košelovou (SVK, Prešov). S další Slovenkou Katarínou Rozárovou (SVK, Bratislava) remizovala. Poté přišly dvě výhry. Nejprve s Michaelou Hatašovou (CZE, Caissa Holičky) a s Monikou Nemečkayovou (SVK, Osuske). V sedmém kole pak nestačila na Andreu Briestenskou (SVK, Caissa Čadca). V předposledním kole rozdrtila domácí Kláru Zemkovou (CZE, Frýdek- Místek) a v posledním kole se pak utkala na podiu na 1. šachovnici s 1. nasazenou Tihani Ličar (CRO, Goranica). V tomto zápase dokázala Aneta remizovat a skončit na výborném 7. místě.
výsledky

Po roční odmlce se v rámci tohoto festivalu hrálo také Mistrovství ČR do 8 let s mezinárodní účastí. V kategorii chlapců startovalo 50 hráčů z 6 zemí. Sokol Postoupky zde měl trojnásobné zastoupení. Nejlépe si vedl Miroslav Rakušan, který vybojoval 4 body a obsadil 31. místo. V mistrovství ČR z toho bylo 23. místo. Mirek se mimo jiné utkal s celkovým vítězem Maciejem Adamczewskim, či s nejvzdálenějším účastníkem turnaje Ashley Chow z Hongkongu. Na 37. místě skončil nejmladší účastník turnaje, pětiletý David Opluštil, když vybojoval také 4 body. V MČR obsadil 27. místo a nebýt velmi špatného startu do turnaje, tak to mohlo být ještě o něco lepší. David totiž prohrál první čtyři zápasy. V druhé polovině turnaje ovšem porazil i Bartoše Chudého (POL, Chorzow) či Richarda Mojše (SVK, Liptovská Odra) a podlehl pouze svému oddílovému kolegovi Rakušanovi. Třetí náš zástupce, Filip Zavadil podával velmi nevyrovnané výkony. Přesto vybojoval 3 body a obsadil 41 příčku celkově a 30. místo v MČR. Filip s Davidem navíc mají možnost své umístění vylepšit ještě v příštím roce.